Piyasalarda TCMB Beklentileri

Piyasalar Erdoğan - Çetinkaya görüşmesinden Ne Bekleyebilir?

2018-05-16 11:19

lorem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Murat Çetinkaya ile, sonradan gelen açıklamaya göre daha önce planlanmış bir görüşme yapacak olması TL’deki değer kaybını sınırlarken, bir taraftan da piyasaya alım getirmiş durumda. Öncelikle altı çizilmesi gereken konulardan biri görüşmede Mehmet Şimşek de yer alacak ve Mehmet Şimşek’in faiz artırımına genel olarak sıcak bakan bir isim olduğunun, hatta son 75 baz puanlık faiz artırımını dahi geç kalınmış bir adım olarak gördüğü açıklamasını da ekleyecek olursak faiz artırımı için resim daha netleşiyor. Asıl soru piyasanın beklentilerinin ne kadar karşılanabileceği. 13,50’den fonlanan bankalar için şu anda TCMB piyasanın altında fonlama yapıyor. Bu da sıkı para politikasının aslında olmadığına yönelik eleştirileri haklı çıkarıyor. Halihazırdaki enflasyon riski, döviz kurunda birikmiş ve enflasyona önümüzdeki aylarda yukarı yönlü yansıyacak ve yine önümüzdeki aylarda baz etkisinden dolayı daha da yükselmesini beklediğimiz enflasyon açısından da TCMB’nin 7 Haziran’da yapacağı toplantıda piyasayı rahatlatacak, TL’deki baskıyı azaltacak bir adım atması gerekiyor. Bu da en az 250 baz puanlık bir artırım anlamına geliyor fakat gerçekleşir mi onu izleyeceğiz.

Endeks cephesinde yataya geçecek bir görüntü var. Bu yataylıkta muhtemelen 102.750 – 103.650 eski zirveleri ana direnç olarak öne çıkacaktır. Şimdilik bu bölge üzerine hareketleri temkinli izlemekte fayda var. Geri çekilmede ise 101.250 ve 100.000 destekleri takip edilebilir. Teknik görüntü kısa vadeli bu bölge içerisindeki bir yataylığı destekliyor. 


Dolar/TL’de dinamik olarak takip ettiğimiz 4,50 bölgesinden dönüş geldi. Bundan sonraki gidişatı görüşme sonrası açıklamalar belirleyecek. 4,3920’nin yine dinamik bir destek olduğunun altını çizelim. 


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.