Sanayi Üretiminden Notlar

Nisan Ayı Sanayi Üretiminden Notlar ve Dolar/TL

2018-06-13 10:24

lorem

TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de Nisan ayında sanayi üretimi aylık bazda %0,9 artarken, yıllık artış ise %6,2 düzeyinde. Verinin detayı incelendiğinde içerik olarak kaliteli olduğunu görmekteyiz. Hem sermaye malı üretimi, hem teknoloji bazında orta-yüksek ve yüksek teknolji ürünlerindeki artışı kaliteli olarak değerlendirmek mümkün. Buna karşın içerikte yer alan dayanıklı mal üretimindeki artışın %0,6’da kalması ise resme olumsuz yansıyor. Sanayi üretimi içerisindeki en büyük pay ise imalat sanayinde. O tarafta ise %6,3’lük yıllık artışı takip ediyoruz. Bu arada önceki verilerde de yukarı yönlü revizeler mevcut.

Öncelikle yılın ikinci çeyreğine ilişkin alınan ilk veri. Büyüme tahminleri yapılırken faydalanılan ana veri her zaman sanayi üretim rakamıdır. İlk çeyrekteki büyüme rakamına karşılık aşağıdaki tablodaki rakamlara bakacak olursak, büyümenin ikinci çeyrekte ivme kaybı yaşayacağını söyleyebiliriz fakat önümüzde daha iki ay var. Dahası, daha sert bir büyüme düşüşü beklerken, gelen bu sanayi üretim rakamı halihazırdaki düşük büyüme beklentilerini bir miktar yukarı taşıyabilir. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Büyümenin ikinci çeyrekte önemli ölçüde düşüşü bekleniyordu, bu veri nispeten bir törpü görevi gördü. Fakat yine de görünen ikinci çeyrekte büyümenin düşeceği. Veriyi BİST açısından sınırlı pozitif izleyebiliriz. ,

Yıl
Ocak
Şubat
Mart
Nisan
2015
-0,3
1,0
5,4
6,8
2016(r)
8,3
10,0
3,8
3,7
2017(r)
3,3
3,8
6,5
8,8
2018(r)
12,0
10,2
7,8
6,2


Dolar/TL Notu

Bu akşamki Fed kararı öncesinde Dolar endeksinde görülen kuvvetlenme Dolar/TL’yi de 4,61’lerin üzerine taşımış durumda. 4,63’ü ara direnç olarak izleyebiliriz. Gün içerisinde mutlaka DXY ya da EUR/USD takip edilmesini önerebiliriz. TL cephesinde ise sıkılaştırma devam ediyor. Dün ortalama fonlama faizi 16,90’dan 17,23’e kadar yükseldi ve 1 Haziran’dan bu yana fonlama faizi 0,73 puan yukarı attı.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.