SİYAH KUĞU...

SİYAH KUĞU...

2015-01-16 15:55

lorem

Kuğu desem  bembeyaz narin ve müthiş güzel bir resim canlanır gözünüzde değil mi?!!

Onların sudaki kibar ve narin hareketleri ve  hatta romantizmi aklınıza gelir.. Kuğular eşsiz gezmezler.Sadakatlidirler .ihanet etmezler..

Ama ya  …. “Siyah Kuğu” dersem…!

Anlam tamamen değişecektir..

 Olasılık dışı…Olması hatta imkansız.. Olması durumunda akıllara zarar durumlar için kullanılır bu deyim..Ve  Siyaset ile  ekonomide sıkça kullanılır ..

Kim derdi ki;

İzlanda’da yanardağ patlayacak ve bütün Avrupa’da uçak trafiği felç olacak!  İmkansızdı.Ama OLDU..!

 Birinci dünya savaşı…

1929 ekonomik depresyonu….

11 Eylül saldırısı.

Anayasa kitapçığı fırlatmaktan doğan finansal kriz.

Abd de Mortgage  Kriziyle başlayan toksik varlık haline gelen fonlar ve FED in seri para basımı ve kamulaştırmalarıyla devam eden kurtarma planları..

Operation Twist …

Rusya Ukrayna Kırım arasındaki yaşananlara Abd ve Avrupanında yatırımlarla karışması…

Sonra bu yaptırımların Bumerang etkisiyle en çok başlatanları vurması..Şaka gibi ama gerçek .ve şimdi yaşadıklarımızı ..Doların petrolün altının kısa bir süre birlikte aynı yöne hareketi mümkündür ama bu sürekli olmaz …Oysa bakın ekranlarınıza hepsi yükseliyor yada aynı anda düşüyor değil mi??


Tüm bunlar iyi birer Siyah Kuğu örneğidir işte…

Ve Bugüne geldiğimizde ise;

15 Ocak 2015 de isviçre Merkez Bankası Euro /Frank 1,20 Seviyesinde Destekleme Kararından Vazgeçti ve Piyasalar Bu Beklenmedik Şokla Sarsıldı..

Euro Dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesine gerilerken ..Altın 1,265 dolarons seviyelerinde yükseldi.i

sviçre Frangı dolar ve euro karşısında sert yükselirken suların durulmasıyla birlikte kazanımlarının yarısını geride bıraktı.

AMB 22 ocaktaki toplantısı öncesinde gerçekleşen bu durum sadece Foreks piyasalarında değil tüm piyasalarda dalagalanmaya ve beklenmedik bu durum karşısında karışıklığa neden oldu.

Altın ve Petrol yükselirken borsalarda satış vardı.Döviz Endeksinde ise 92,500 seviyesi aşıldı..

Almanyada DAX Endeksi tarihi zirvesine tırmanırken …Yunanistanın iki bankası merkez banakalarına başvurarak acil para yardımı istedi..

Abd tarafında Tüfe 6 yılın en sert düşüşünü yaşarken yine Abd de gelen banka bilançolarında azalan karlar dikkat çekti..

Küresel piyasalarda tahvillere olan  talep de güvenli liman arayışımı yoksa faizlerin daha da düşebileceğine olan inanışla bu seviyelerden almak olumlu olur inancımı zaman gösterecek.

Ancak birbiriyle aynı anda aynı yöne hareket etmeyen enstrümanların birlikte hareket etmeleride küresel finans krizinin enteresanlığı olsa gerek..

Doların yükseldiği iç piyasada Sn Erdoğanın merkeze faiz indirimi konusunda sert yüklenimi sonrasında tahvil faizlerininde dolar ile birlikte yükselmesinin tek açıklaması olabilir ..Piyasalar Nevrotikleşti….Dolar /Euro paritesinde 1,14 seviyelerindeyiz.1,06 seviyeler görülürmü? Olasılık dahilinde …!


A1 Capital Yorumu

Risk Paradır diyen japon sözünün tam zamanı aslında.Ancak daha seri ve daha dikkatli hareketle..Stoploss kullanarak.Bakılabilecek tüm parametreleri göz ardı etmeden.

Veri açısından yoğun bir haftayı geride bıraktık.Yorucu ve yıpratıcı kayıpların ne yazıkki kaçınılmaz olduğu bir haftayı hemde..

Önümüzdeki hafta dahada yoğun olacak.Merkez Bankaları haftasıda diyebiliriz..

20 Ocak Salı TCMB PPK Faiz Toplantısı

Sn Erdoğanın Faiz İndirimi Konusunda Daha Ne Bekliyorsun ..diye seslendiği MB nın bu toplantıda faiz indirimi konusunda adım atıp atmayacağı merak konusu oldu bir anda.Zira hiçbir ekonomist faiz indirimi kararı beklemiyordu .Özellikle 22 Ocak AMB toplantısı öncesi..Merkezin işi zor.%8,25 seviyesinde bulunan PF de 25 baz puan bir indirim yapıp hükümetin gönlünü almaya mı çalışacak yoksa sürpriz şekilde 100-150 baz puan indirim mi?? İşte bunu tahmin çok zor..

22 Ocak Perşembe AMB Faiz Toplantısı ve Draghi Konuşması

Bu analizimizi hazırlarken Alm Şansölyesi Merkel ile Draghinin toplantı yaptığı haberi düştü piyasaların gündemine..

Varlık Alım Programına başından beri inanmayan ve bu konunun geçikmesi için dolaylı olsada Draghiyi sözel beklentiler ile piyasaları oyalamaya zorlayan Almanyanın Rusya yaptırımlarıyla geri çark edip Sorunlu ülke Tahvilleride dahil olmak üzere Parasal Genişlemede 1 Trilyon Euro seviyesinde  bir program açıklama ihtimali halihazırda piyasa iyimserliği ile fiyatlanmakta..

Ve 27-28 Ocak Fed Toplantısı

Sonuç olarak

Euronun değer kaybının devam ettiği Rusyanın yoğun stres altında olduğu ve rublenin dolar karşısındaki akyıplarının tel olumlu etkisi sermaye piyasalarında yaşanmakata.Bunun reel sektör açısında baktığımızda durum gittikce vahim hale gelmekte.Türkiye Ekonomisinin daralan ihracat hacminin yanı sıra para birimlerinde yaşanan oynaklık neticesinde kur farkında doğan zararlar ..Rusyaile deriden inşaata turizmden gıdaya ve hatta bavul ticaretine ciddi sekte vurmakta.Nakdin dönmediği ve ticaretin durma noktasına gelmeye başladığı zor bir süreçteyiz ne yazıkki..

Avrupanın parasal genişlemeye gitmesi durumunda Euronun değer kaybınıda buna eklediğimde ihracatımızın neredeyse %70 yakın kısmını Almanyaya yaptığımızı ve bu durumda doğacak olan kayıpları ise zamanla ortaya çıkacak.

Faizlerde merkezin indirime gitmeside hemen paranın yatırıma gideceği anlamına gelmeyecektir.Para önce güvenli liman arar kendine.Ve bu bunca jeopolitik riskin etrafında döndüğü ortanda reel sektör olmayacaktır..

Tek avantajımız Petrolün ve doların şuan için bize sağlıdığı avantaj.Ancak Siyah Kuğular çoğalmakta ve avantajlar birbir Dezavantaja dönmekte…

 

Bu arada önemli hatırlatma..

19 Ocak 2015 ABD Borsaları Kapalı..M.L.King Günü nedeniyle


 Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]                 +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.