TCMB Adımının Piyasaya Etkileri

TCMB Sadeleşmeye Gitti. Peki Sonra?

2018-05-28 11:18

lorem

Kontrollü Sadeleşme

TCMB, bugün açıkladığı kararla birlikte piyasanın uzun zamandır beklenti yarattığı bir hususu da gerçekleştirmiş oldu ve para politikasında sadeleşmeye ilişkin bir adım attı. Temelde bu durum fonlamaya ilişkin maliyeti de değiştirebilecek bir adım. Nedenine bakacağız fakat artık politika faizi yeniden 1 haftalık repo faizi oldu. Yani repo ihaleleriyle birlikte ortalama fonlama faizi 16,50’de, yani şu anda geç likidite penceresinin olduğu bölgede korunacak.

Gelelim açıklamadaki diğer önemli noktaya. TCMB faiz koridorunu daha etkin kullanacağını ilk olarak 2010 yılı Nisan ayında yayımladığı çıkış stratejisi raporunda öne çıkardı. Sonrasında önceki başkan Erdem Başçı’nın kaleminden yayımlanan makalede uygulamadaki gerekçeleri izledik. O günün şartlarıyla karşılaştırdığımızda benzer yerlerde olduğumuzun altını çizelim. Birden fazla faizin temel gerekçesi TCMB’nin sadece fiyat istikrarı değil (Enflasyonu kontrol altına almak) finansal istikrarını da (cari açık, kredi genişlemesi gibi) gözetmesidir. O halde diğer soru şu?

Neden Tek Faiz Değil de Koridor?

Birden fazla faizin temel mantığı faizi belirli bir seviyede değil de bir tünel içerisinde tutmaktır. Türkiye gibi farklı vadelerde faizlerin ayrıştığı ve volatilitenin yüksek olduğu bir ülke için, TCMB’nin faiz koridoru uygulaması oldukça işe yaradı. TCMB bir nevi aldığı karar ile eskiye dönerken, aynı zamanda gerektiği takdirde piyasayı 16,50’nin üzerinde fonlama imkanı da olacak. Çünkü koridorun üst bandı için artık 150 baz puan daha marjı var. Bu da para politikasında TCMB’ye esneklik sağlayacak ve piyasayı sıkılaştırmak isterse olağan bir toplantıda ya da olağanüstü bir toplantıda yeniden koridor belirlemek zorunda kalmayacak. Ama kesin olan bir şey var ki, faizlerin ve enflasyonun bu denli sert hareket ettiği bir finansal piyasada tek faizle sorunu çözemezsiniz. Akıllardaki sadeleşme tek faize işaret etse de TCMB daha karmaşık olmayan bir yapıyı tercih etti.

Bu nedenle başlığı kontrollü sadeleşme olarak seçtik

Piyasaya verdiği mesajlar itibariyle olumlu. Hem TL’deki sıkılaşmayı, hem de Bankaların önünü görebileceği bir adım olduğu görüşündeyiz. Buna ek olarak ekstra sıkılaştırıcı bir adım olduğu için Haziran toplantısına bırakmadan beklenen bir adım daha attı. Bu, kısa sürede atılmış üçüncü adım. İlki faizlerdi, ikincisi reeskont kredilerinde geri ödemelere ilişkin kur sabitlemesiydi, üçüncü ise sadeleşme oldu. Tüm bunlar TCMB’ye ilişkin bağımsızlık endişesini büyük ölçüde azalttı.

Gelelim Piyasaya:

Faizler aşağı: iki, beş ve on yıllık tahvil faizinde yön aşağı. ABD faizlerindeki düşüş de burada etkili fakat ana etki  TCMB kaynaklı. 

 

Son

Günlük Fark

2Y Tahvil

16,98

-2,05

5Y Tahvil

15,33

-2,91

10y Tahvil

13,42

-5,44

 BİST100

Endekste 103.650 gibi kısa vadede aşamadığımız bir direncin üzerine geçmeyi başardık. Dinamik direncimiz 106.250’deki zorlanmayı (üst banda dikkat) olağan karşılamak gerekiyor fakat dip – zirve bakacak olursak 108.000 ana direnç olarak takip edilebilir. 105.250 – 103.650 destek olarak takip edilebilir. Burada biraz daha tekniği öne çıkarabiliriz. Özellikle 105.250 üzerindeki kalıcılık resmi yukarı taşıyabilir. 


Son olarak USD/TRY

Kararın TL üzerinde sıkılaştırıcı bir etki yarattığının altını çizmiştik. Buna ek olarak piyasanın da beklediği bir sadeleşme adımı olması nedeniyle kurdaki geri çekilmeyi olağan karşılıyoruz. 4,53 – 4,54 burada ana destek bölgemiz ve TL’deki olası bir normalleşmenin başlayacağı alan olarak takip edilecek. Son bir haftada TCMB’den gelen adımlar TL’yi desteklemeye yönelik


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.