TCMB Kararına Değerlendirme

TCMB Kurun Yaratabileceği Riskleri Görüyor

2018-06-07 14:34

lorem

Genel olarak TCMB’den faiz artırım beklentisi konusunda beklentiler karmaşık olsa da, biz enflasyon – fonlama faizi arasındaki makasın yeterince açık olduğu gerekçesiyle faizlerde bir güncelleme öngörmemiştik. TCMB, karar metninde dolaylı bir şekilde kurdaki hareketleri işaret ettiği için, aslında TL’yi savunmak adına bu artırıma gittiğini net bir şekilde belirtiyor. Bunu “Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır.” İfadesinden anlıyoruz. Nedeni ise ÜFE rakamının ayrıntısında gizli. ÜFE enflasyonun %20’leri bulmasında hem ara malı enflasyonun hem de enerji enflasyonunun ivmelenmesi etkili. Merkez bu faiz artırımıyla enflasyonun talep cephesinden öte TL’yi savunarak maliyetleri kısmaya çalıştı. Peki bundan sonra ne olacak?

TCMB, kurdaki aşağı yönlü hareketle birlikte önümüzdeki aylarda baz etkisiyle yüksek gelecek aylık enflasyonları aşağı çekmeye çalışıyor. Girdi maliyetlerini aşağı çekmeyi başarırsa ÜFE baskısı da azalır varsayımında. Tahvil faizlerini de yakalayan TCMB için bu faizler geçici olabilir. Olası seçim sonuçlarına göre tahvil faizlerinde gerileme görülürse ve bunun da TL üzerindeki baskıyı azalttığına tanık olursak, yılın son çeyreğinde faiz indirimleri dahi görmemiz mümkün.

Dikkat: TCMB, yeni bir sıkılaştırmayla kredi faizlerini de yukarı çekmiş durumda. Bunun şirketlere ve tüketici davranışına ne denli yansıyacağı ana soru işareti. Özellikle sanayi rakamları yılın ikinci çeyreğindeki olası bir yavaşlama sinyali verirken, kredi maliyetlerindeki bu artış, şirketlerin faiz giderini ve hanehalkının harcamalarını baskılayabilecek bir ölçüde. Bu da ekonomide yavaşlama demektir. Belirli bir düzeyden sonra kur için faiz silahını kullanmak sadece ekonomiye ekstra zarar demektir.

Piyasaya Ne Yönde Yansıdı:

TCMB’nin politika faizini 16,50’lere getirdiği gün tüm faizlerde düşüş gördük. Bu pek alışılageldik bir durum değil. Yani piyasa faizlerini indirmek için faiz artırım kararı o gün işe yaradı. Bugün ise baktığımızda 2 yıllık faiz 18,10 seviyesinde ve %0,3 yukarıda. 5 ve 10 yıllık faizde nispeten düşüş var. Kurdaki geri çekilme seçim öncesinde sınırlı kalabilir. Daha önce test ettiğimiz 4,45 bölgesi kritik destek ve bu seviyenin altına gelmediğimiz sürece piyasa burayı alım olarak değerlendirmek isteyebilir. Borsa tarafındaki iyimserliği bir miktar kurdaki gidişata bağlasak da şirketin faiz maliyetlerinin arttığının altını çizelim. Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.