TCMB PPK Toplantısı

En Beklentisiz PPK

2015-05-20 08:44

lorem

TCMB PPK Mayıs ayı kararları 14.00'da açıklanıyor.

TCMB Nisan ayında beklendiği gibi politika faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75 ve gecelik borçlanma faizi %7.25'de sabit bırakmıştı.

Merkez Daha Önce Ne Yapmıştı Hatırlayalım..!

30 Nisan TCMB Enflasyon Raporu

TCMB Bşk. Erdem Başçı’nın yaptığı enflasyon raporu sunumunda Merkez Bankası 2015 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 5,5’den yüzde 6,8’e yükseltti.

Merkez Bankası ayrıca “Enflasyon’da belirgin iyileşme” tanımı ile “Çekirdek Enflasyon”da göstergelerin yüzde 5’in altında kalıcı olmasını, birkaç ay bu seviyede kalmasını kastettiğini belirtti.

22 Nisan TCMB PPK

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermişti.

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilemektedir. Öte yandan küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir.

TL Zorunlu Karşılıklara Ödenen Faiz Oranı

Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında 50 baz puan artırıma gidilmesi uygun görülmüştür.

Uygulamaya 8 Mayıs 2015 tesis döneminden itibaren başlanacaktır.

Döviz Depo Faiz Oranları

Küresel faiz oranlarındaki gelişmeler doğrultusunda bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 24 Nisan 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 4,5’ten yüzde 4’e, euro için yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirilmesine karar verilmiştir.

14 Nisan TCMB Sözlü Müdahale

Merkez Bankası 14 Nisan haftası doların rekor üstüne rekor kırdığı günlerde açıklama yapmıştı.  Açıklamada şöyle denildi;

“22 Nisan 2015 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında,

1-Döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim,

2-Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artış gündeme alınacaktır.

Toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirler de ele alınabilecektir.”

TCMB daha önce,;

9 Mart 2015 tarihinde döviz depolarında faiz indirimi yaptığını açıklamıştı. Açıklamada:           

"Küresel faiz oranlarındaki gelişmeler doğrultusunda bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depolarının faiz oranları 10 Mart 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 7,5’ten yüzde 4,5’e, euro için yüzde 6,5’ten yüzde 2,5’e indirilmesine karar verilmiştir.” denildi. 

• Döviz depo işlemleri geçici bir süre için döviz likiditesi ihtiyacı olan bankalar ile döviz likiditesi fazlasına sahip bankalar arasında Merkez Bankası garantörlüğünde belirli bir faiz ve vadeyle yapılan işlemlerdir.

Döviz likiditesine ihtiyaç duyan bankalar Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranından da işlem yapma imkanına sahiptirler.

Bu çerçevede, Merkez Bankası euro ve ABD doları olmak üzere piyasa üyesi bankalara limitleri dahilinde fon sağlamaktadır.

Zorunlu Karşılıklar

Cari açığı düşürmek ve iç tüketimi sınırlamak için bankacılık sektörüne yönelik alınan önlemler kapsamında bankaların zorunlu karşılıklarına ödenen faizler 2010 yılında kaldırılmıştı.

Ancak TCMB, dengeli büyüme ve yurtiçi tasarrufları güçlendirmek amacıyla dört yıl aranın ardından, 2014 sonuna doğru bankaların TCMB'de tuttukları TL zorunlu karşılıklara yeniden faiz ödeme kararı almış; çekirdek yükümlülüklere ilave bir destek sağlamak için, finansal kuruluşların zorunlu karşılıklarının TL tutulan kısmına Kasım ayından itibaren TCMB ortalama fonlama maliyetinin 500-700 baz puan eksiği oranında faiz ödemeye başlayacağını açıklamıştı.

Bankacılar, TCMB verilerinden yapılan hesaplamalara göre 10 Nisan itibarıyla bankacılık sektörünün TCMB nezdinde yaklaşık 10.3 milyar TL tutarında TL ZK tuttuğunu belirtiyor.

KAYNAK: Bloomberght

 

A1 CAPİTAL YORUMU

Geçtiğimiz ay politika faizini %7.50, gecelik borç verme faizini %10.75 ve gecelik borçlanma faizini %7.25’de sabit bırakan TCMB bugün saat 14.00’de Mayıs ayı kararlarını açıklıyor ve faizlerin yine değiştirilmemesi bekleniyor.

Kurlar 22 Nisan’daki toplantıya göre daha düşük seviyelerde fakat tarihsel olarak hala aşırı yüksek seviyelerden bahsediyoruz. Ay başında açıklanan Nisan ayı TÜFE ise %7.91 ile hem beklentileri aşmış hem de önceki aya göre yükselmişti. Bu nedenle faiz indirimi ihtimali çok düşük. Faiz artışı silahının ise elinden alındığını daha önce zaten ima etmişti başkan Başçı.

Bu nedenle daha çok karar metnindeki ifadeler piyasaya hareket getirecek gibi görünüyor fakat karar metninin son aylarda neredeyse bir birinin kopyası olması da hareketlerin sınırlı olabileceğini düşündürüyor.

USDTRY kararlar öncesi 2.60 üzerinde tutunma çabasında. 2.6250 ilk önemli direnç, 2.59 ise ilk önemli destek. Dolarda son günlerde yaşanan toparlanma sonrası USDTRY’de 2.57 bölgesinde taban oluşturma eğilimi dikkat çektiğini söylemeden geçmeyelim.

Kaynak Foreks Koçu

Notlarımızı ve Büyüme Beklentilerimizide Hatırlayalım…!

S&P Türkiye’nin kredi notunu yabancı para cinsinden teyit etmiş ancak TCMB üzerindeki siyasi baskıları gerekçe göstererek BBB’den BBB-‘ye çekmişti.

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2015 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,5’ten yüzde 3’e indirdi. Kurum bunun “Teknik Düzeltme” olduğunu ifade etmişti.

IMF, 14 Nisan’da yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’nin 2015 Büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 3,1’e çekmişti.


Direktör       Belgin Maviş

[email protected]                                            +90 (212) 371 18 39

 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.