Türkiye - Gümrük Birliği Anlaşması

"500 Milyar" Hedefine Doğru

2015-05-11 11:18

lorem

Çalışmalarına 2016 yılında başlanacak olan bu ilk adım Türkiye’yi Hedeflerine yaklaştıracak mı? Detaylar derlememizde..

EKONOMİK KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve AB’nin Ticaretten Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström, bugün Brüksel’de, Avrupa Birliği’nin üçüncü taraflarla serbest ticaret anlaşması imzalaması durumunda, “Gümrük Birliği Anlaşması”nı güncelleme çalışmalarına başlayacak.

Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellemesinde hedeflenen sonuçlar şunlar olacak:

Ø  Gümrük Birliği anlaşmasına şu ana kadar dahil olmayan tarım, hizmetler ve kamu alımları sektörleri dahil edilecek.

Ø  1995 yılında imzalanan anlaşmanın dışında tutulan kamu alımları ve hizmetler sektöründe de Türkiye, AB üyesi bir ülke gibi muamele görecek. 

Ø  Türk müteahhitleri ve şirketleri, AB ülkelerindeki şirketler gibi devlet ihalelerine girer hale gelebilecek. 

Ø  Türkiye, Avrupa Birliği'nin Serbest Ticaret Anlaşması karar mekanizmalarına artık doğrudan müdahil olabilecek.

Ø  AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı ve imzalayacağı Serbest Ticaret Anlaşmaları’na Türkiye’nin otomatik olarak taraf olması sağlanacak. 

Ø  Türk mallarının taşınmasıyla ilgili tam bir liberasyona gidilmesi sağlanacak.

Ø  Karayollu taşımacılığı izinleri, Gümrük Birliği kapsamındaki mallar için serbestleştirilmesi hedeflenecek.

 ÇALIŞMALAR 2016’DA BAŞLAYACAK

Ø  Avrupa Birliği’ne yılda yaklaşık 14 bin 800 kalem mal ihraç eden Türkiye’nin AB ile ticaret hacminin 150 milyar dolardan (Bunun yüzde 45’i Türkiye’nin ihracatı) 300 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor. 

Ø  Avrupa Birliği ile güncelleme çalışmalarına Ocak 2016’da başlanması planlanıyor.

EN KRİTİK MADDE TTIP’E TÜRKİYE’NİN EKLENMESİ

Avrupa Birliği ve ABD arasındaki serbest ticaret ve yatırım ortaklığı anlaşmasının (TTIP), Gümrük Birliği ülkelerine uygulanacağı maddesinin anlaşmaya dahil edilmesi masadaki en kritik konulardan biri olacak. AB ve ABD arasında başlatılan TTIP müzakereleri, sadece taraflara geniş bir serbest ticaret alanı oluşturmanın ötesinde küresel ticaret norm ve kurallarını da yeniden belirlemeye çalışacakları bir platform sunuyor.

250 DOLARLIK KESİNTİ GÜNDEME GELECEK

Avrupa’ya karayoluyla ihracat 20 yılda yüzde 40’a gerilerken, kamyon başına ortalama 250 dolarlık kesinti yapılıyor. Mutabakat zaptı sonrası başlayacak müzakerelerde bu kesintinin kaldırılması da gündeme gelecek.

3 BAŞLIKTA MUTABAKAT VAR

ü  Gümrük Birliği’ne tarım, hizmetler ve kamu alımlarının dahil edilmesinde anlaşıldı. 

ü  3’üncü ülkelerle yapılacak Serbest Ticaret Anlaşmaları’na Türkiye’nin otomatikman taraf olarak muafiyet ve kota avantajları elde etmesi.

ü  Karayolu taşımacılığının Gümrük Birliği mallarında serbestleştirilmesi ve kesintilerin ortadan kaldırılmasıyla maliyetlerin düşürülmesi.

52 YIL ÖNCE ANKARA ANLAŞMASI TEMEL OLDU

-1 Ocak 2006’da yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması’nın temelleri Ankara Anlaşması ve Katma Protokol’e dayanıyor.

-Türkiye, AB’nin o dönemdeki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na, Temmuz 1959’da üyelik başvurusunda bulundu.

-Türkiye’nin topluluğa tam üyeliğini bir nihai hedef olarak ortaya koyan Ankara Anlaşması, 12 Eylül 1963’te imzalandı ve 1 Aralık 1964’de yürürlüğe girdi.

-Hazırlığın tamamlanmasıyla 13 Kasım 1970’de imzalanan Katma Protokol, 1973’te yürürlüğe girdi.

-Türkiye, 4 Nisan 1987’de Avrupa Topluluğu’na üyelik müracaatında bulundu. Ertelenmiş olan gümrük vergileri uyum ve indirim takvimini 1988’den itibaren hızlandırılmış biçimde tekrar yürürlüğe koydu.

-Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’nin 6 Mart 1995 tarihli toplantısında, Türkiye’nin Avrupa Gümrük Birliği’ne girişine dair antlaşma imzalandı.

-13 Aralık 1995 tarihinde Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması’nı oyladı.

-Türkiye 1 Ocak 1996 tarihinde Gümrük Birliği’ne girdi.

Kaynak: Bahar Bakır / HT Gazete, TUİK

2010’dan Bugüne İhracatımız ve İthalatımız


  Direktör       Belgin Maviş     

[email protected]                  +90 (212) 371 18 39

 
 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.