Türkiye Mayıs Ayı Enflasyon Yorumumuz

Kur Etkisi - ÜFE Etkisi - Baz Etkisi

2018-06-04 07:22

lorem

TÜİK verilerine göre Türkiye’de enflasyon Mayıs ayında beklentilerin hafif üzerinde %1,62 olarak gerçekleşirken, yıllık enflasyon ise geçen yılın Kasım ayından sonra en yüksek seviyeye yükseldi. İçeriğine daha sonra bakacağız fakat %12’nin üzerine sert bir şekilde oturması halihazırdaki durum için olumlu değil. Çekirdek enflasyona da dikkat çekmekteyiz.

Kur Etkisi – ÜFE Etkisi – Baz Etkisi

Ayrıca ÜFE’nin yarattığı baskının da arttığını yıllık %20,16’ya gelmiş ÜFE’nin (Nisan:16,37’ydi)  gösteriyor ki TL’deki değer kaybı, yükselen petrol fiyatları (Enerji ÜFE Enflasyon: %29,59) ve kullanılan ithal girdi (ara malı ÜFE enflasyonu: %24,02) ÜFE kanadıyla enflasyonun yukarı yönlü risklerini artırıyor.

Aşağıdaki tabloda baz etkisinden faydalanabildiğimiz, faydalanamadığımız ve önümüzdeki aylarda ne yönde etki göreceğimizin tablosu mevcut. Bu tablo gösteriyor ki Eylül ayına kadar baz etkisinden zarar göreceğiz. Yılın son çeyreğinde ise enflasyonda kademeli bir düşüş olağan karşılanabilir.

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

2017

2,46

0,81

1,02

1,31

0,45

-0,27

0,15

0,52

0,65

2,08

1,49

0,69

2018

1,02

0,73

0,99

1,87

1,62

 Kur cephesinde nominal olarak geldiğimiz seviyeleri zaten konuşuyoruz. Reel efektif döviz kuru bize daha açık bir sinyal veriyor ki, TÜFE bazlı reel kurun gerilemesinin de ithalat fiyatları yoluyla enflasyonu yukarı çekiyor.

Sonuç: TCMB, son dönemde TL ve faizlerdeki yükselişi sınırlamak, bu yükselişin enflasyona olan etkisini azaltmak adına, sıkı para politikası duruşu söylemiyle paralel olarak faizlerde artırıma gitti ve 1 haftalık repo faizini yeniden politika faizi olarak belirledi. Bu da şu anda %16,5 olarak belirledi. Bu faizler şu anda, enflasyonun üzerinde onun altını çizelim. TCMB bu çerçevede sadece enflasyona bakacak olursak sıkı para politikası söylemini tutuyor. Fakat bu faizler, bu enflasyon ortamında TL’deki değer kaybını engelleyebilir mi? Asıl soru o. Bu sağlanmadığı sürece TCMB’nin önümüzdeki toplantıda faiz artırımına gitmesine yönelik beklentiler daha da artacak. Şimdilik fonlama maliyetini değiştirecek bir gereksinim öngörmesek de hazırlıklı olmak isteyecek bir TCMB, fonlama maliyetine direkt etki etmeyecek şekilde faizlerde bir izleme artışı yapabilir.

Enflasyon halihazırda para politikasıyla çözülebilecek bir konumda değildir. Para politikası ile şu anda sadece kredi genişlemelerini kontrol altına alabilir, enflasyonun talep tarafını kısabilir, kurdaki dalgalanmayı kontrol altına alarak enflasyon – döviz kuru ilişkisini azaltabiliriz. Enflasyon bundan sonraki süreçte uzun süredir olmadığı kadar mali disiplinle sağlanabilecektir. 

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.