Yarının Gündeminde Öne Çıkan Gelişmeler... (09.04.2020)

ABD'de İlk İşsizlik Başvuruları, OPEC ve Rusya Petrol Üreticilerinin Kararı Merakla Bekleniyor...

2020-04-08 15:44

lorem

Yarının Gündeminde Öne Çıkan Gelişmeler… (09.04.2020)

İngiltere GSYH: Aylık ve yıllık bazda şubat ayını yansıtacak olan veri,  salgının Avrupa’da henüz yeni yeni başladığı bir dönem olmasından dolayı net bir data olmayabilir. Yarın büyüme ile birlikte şubat ayına ait sanayi ve imalat üretim verileri de ön planda olacak. Aylık bazda büyüme verisi için beklenti bulunmazken, veri ocak ayında %0,0 olarak gerçekleşmişti. Yıllık bazda ise ocak ayında %0,6 olan verinin üzerinde %1,1 seviyesinde büyüme tahmin ediliyor. Gelen verinin beklentilerinden göstereceği sapma Sterlin üzerinde etkili olması beklenebilir. (09.00) 

Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları: Geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirdiği toplantısında faiz konusunda bir aksiyon almamış fakat genişlemeci tutumunu korumuş ve Avrupa ekonomisini, bankaları destekleyecek likidite adımları atmıştı. Tutanaklar sürpriz bir veri olmamakla birlikte daha çok komitenin aldığı kararların dayandığı gerekçeler satır aralarında değerlendirilecek. (14.30) 

ABD ÜFE: Mart ayına ait veri için beklenti aylık bazda beklenti %-0,4 azalma yönünde bulunuyor. Yıllık bazda beklenti ise %0,5 artış beklentisine sahip olan yıllık verinin bir önceki aya ait değeri ise %1,3 seviyesindeydi. Mart ayı, virüsün ABD ekonomisinde kendini gösterdiği ve sınırlamaların geldiği bir ay olmasından ötürü önem arz ediyor. (15.30) 

ABD İlk İşsizlik Başvuruları: Son iki haftalık datalar, tarihin en yüksek seviyesinde gerçekleşmeye devam ediyor. İki hafta önce 281K olan verinin ardından, açıklanan haftalık veri 3,2 milyon kişi yönünde oldu. Geçtiğimiz hafta ise 6,6 milyon kişinin ilk kez işsizlik maaşına başvurusu ile işsizlik oranındaki tahminler %10 seviyesinde şekillenmeye başladı. Bu nedenle yarın açıklanacak olan haftalık verinin seyri, nisan ayı datalarının revizyonu açısından önemli olacak.(15.30) 

***Coronavirüsüne dair gelişmeler devam ediyor. Bu nedenle sürpriz her türlü habere karşı temkinli olmakta fayda var. 

***OPEC+ ve Rusya Petrol ve Enerji Bakanlarının bir araya gelerek, üretim kesintisi konusunda nihai karar alması ya da bir arz kısıntısı konusunda görüş bildirmesi bekleniyor. 


Risk Uyarısı: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.