Büyüme Rakamları Sonrası Piyasa..

Gün İçi Yorum ve Teknik Görünüm

2018-03-29 11:47

lorem

Beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamı aldık ve yıllık GSYH 2009 fiyatlarıyla (reel olarak) %7,4 arttı ve 3,10 trilyon TL düzeyine yükseldi. Son çeyrek büyüme rakamı ise %7,3 düzeyinde yılın en iyi ikinci performansı olarak öne çıkıyor. İçerik olarak da bakacak olursak son çeyrekte sanayi sektörünün büyümesi önceki çeyreğe göre yavaşlasa da %8,2’lik rakam verinin içerik olarak kalitesini yükseltiyor. Kaldı ki yıllık sanayi sektörünün büyümesi de %9,2 ile önceki yılların da üzerinde olmakla birlikte ekonomik büyümenin de üzerinde gerçekleşmekte. Ekonominin %20,6’sını oluşturan sanayi sektörü aynı zamanda önceki yıllara göre de payın arttığını gösteriyor. Bunun hisse senetlerine yansımasını da zaten görüyoruz. Aşağıdaki grafikte getiri olarak XUSIN/XU100 yer alıyor. Dikkat edilecek olursa bir trend olarak sanayi sektörü BİST100’e nispi olarak (relative) daha iyi getiri sağlıyor. Harcama tarafında ise hanehalkı harcamalarının toplam ekonomi içerisindeki %59’luk payını düşündüğümüzde büyümenin lokomotifi de hanehalkından geliyor. Fakat dikkatimizi çeken noktalardan biri de gayrisafi sabit sermaye oluşumundaki büyümenin ivmelenmesi. 2015 yılı altında kalsak da ekonomideki büyüme için yeni bir çevrime girmiş olabileceğimize dair ispatlar bunlar. Tabii resmin bir de eksi tarafı var. Mal ve hizmet ihracatındaki büyüme, mal ve hizmet ithalatından daha hızlı büyüse de makas şu anda dış ticaret açığını dengeleyecek düzeyden uzak. 

Borsa tarafına dönersek;

114.550 direncine doğru bir atak görüyoruz ve bu deneme muhtemelen üzerine geçme ile sonuçlanacak. 117.750’lerden hızlı bir şekilde 113.500’lere kadar geldik ve bu hızlı düşüşü benzer şekilde hızlı toparlanma olarak göremeyebiliriz fakat zaman zaman yükseliş atakları olağan karşılanabilir. Şimdilik 115.650 ve 116.400’lerin üzerine bir hareket beklentimiz yok. Genel bir tekrar olacak fakat Nisan ortasına kadar yoğun bir takvimimiz var ve piyasaların o zamana faiz – kur – CDS tarafında rahatlama olasılığı düşük. 
Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.