Endekste Tepki Alımları Hala Sınırlı

Küresel Piyasalar ABD İstihdam Verileri Öncesinde Temkinli

2018-04-06 11:42

lorem

Gündem aslında öğleden sonra kendini daha net belli edecek fakat küresel risk iştahındaki toparlanma hala yeterli değil. Aşağıda bir takım göstergeleri daha ekledik. Kur ve faizdeki görünüm hala negatif ve BİST100’ü baskılayabilir mi bu durum onu kontrol etmek gerekiyor.

ABD’de açıklanacak veri akışının yaratabileceği volatilite ne kadar olabilir? 1) tarım dışı istihdamda ortalama bir rakam ve ücretlerde ise %0,1 – 0,2’lik bir artış piyasa tarafından sakin karşılanabilir fakat %0,3 ve üzeri bir rakam alırsak muhtemelen kısa süreli olarak Fed 4 faiz artırımına gidebilir fiyatlaması ile karşılaşabiliriz fakat uzun sürebileceği görüşünde değiliz. ABD – Çin gerilimi tırmanıyor. Dışarıda ana gündem dış ticaret politikaları olacak.


Yurtiçi piyasalarda gündem çok yoğun. Bu ay yapılacak TCMB toplantısında beklentiler oldukça karışık ve TL üzerinde önemli bir baskı unsuru var. Bunu aşağıdaki grafikten de görmek mümkün. Yıl başından bu yana bazı gelişmekte olan para birimlerine karşı Dolar’a baktığımızda TL’deki negatif ayrışmayı daha net görmek mümkün. Faizler, enflasyondan ayrışırken, kısa ve uzun vadeli faizlerdeki yükseliş TL üzerindeki baskının en net göstergesi. Kaldı ki ABD faizlerinde de bir önceki zirvelerin altındayız. TL’deki resmi bu taraftan okumak gerekiyor. 4,0170  altına gerilemediğimiz sürece geri çekilme hareketleri sınırlı kalabilir. Opsiyon piyasasında riskler hala yukarı yönlü görüntüsünü koruyor.


Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.